Περιγραφή

Το σχολείο μας βρίσκεται στη συμβολή των οδών “Θεμιστοκλή Σοφούλη” και “Γεωργίου Παπανδρέου” στη Θεσσαλονίκη και στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε τη δεκαετία του 1960. Προέκυψε από τη συγχώνευση του 14ου και 21ου ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης κατά το σχολικό έτος 2011-2012. Διαθέτει 12 αίθουσες διδασκαλίας, 2 εργαστήρια πληροφορικής, αμφιθέατρο, αίθουσα θεάτρου, βιβλιοθήκη, εργαστήριο φυσικής και γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ.

Το σχολείο μας παρέχει υψηλού επιπέδου εκπαίδευση, γεγονός το οποίο τεκμηριώνεται με τα υψηλά ποσοστά επιτυχίας στην εισαγωγή των αποφοίτων μας σε πανεπιστημιακά ιδρύματα κατά την τελευταία εικοσαετία αλλά και παλιότερα. Μάλιστα το 2011 το σχολείο βραβεύτηκε από την Προεδρεία της Ελληνικής Δημοκρατίας για τις επιδόσεις των μαθητών του.