Χαιρετισμός Διευθυντή

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες, αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί κηδεμόνες,

Το 14ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης βρίσκεται στην Ανατολική Θεσσαλονίκη, στην περιοχή Ντεπώ. Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1932 ως 2ο εξατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων Θεσσαλονίκης, το οποίο στεγαζόταν στην οδό Αλεξανδρείας (σημερινό 19ο Γυμνάσιο). Το 1969 μεταστεγάστηκε στο κτίριο στο οποίο λειτουργεί σήμερα το σχολείο μας. Αρχικά συστεγαζόταν με το 21ο Λύκειο Θεσσαλονίκης με το οποίο και συγχωνεύθηκε. Σήμερα συστεγάζεται με το 14ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης.

Όραμά μας είναι ένα σύγχρονο σχολείο, ανοικτό στην κοινωνία, το οποίο θα λειτουργεί με εξωστρέφεια και σεβασμό στον μαθητή, τον καθηγητή, τον κηδεμόνα, με σεβασμό στο περιβάλλον και την ιστορία μας. Είμαστε μια δυναμική συλλογικότητα, μια κοινότητα μάθησης και δημιουργικότητας. Επιδιώκουμε να έχουμε ένα χώρο καλαισθησίας, με επαρκείς υποδομές που να εξυπηρετούν τις ανάγκες των μαθητών για γνώση και των συναδέλφων για αποτελεσματική και ελκυστική διδασκαλία. Προσδοκούμε όλοι μας ότι θα έχουμε ένα ποιοτικό σχολικό περιβάλλον με υψηλό επίπεδο κατανόησης και συνεργασίας.

Το σχολείο μας αγκαλιάζει, σέβεται το διαφορετικό και διδάσκει τη συνεργασία, την αλληλεγγύη και τον σεβασμό όλων προς όλους. Πιστεύουμε σε ένα σχολείο που υπηρετεί τις ανθρώπινες αξίες, τις αξίες της δικαιοσύνης, του σεβασμού, της ελευθερίας, της ισότητας και της δημοκρατίας του διαλόγου. Σε ένα σχολείο που μαθαίνει από τα λάθη του, τα οποία και διορθώνει, που πιστεύει στον δημοκρατικό διάλογο προς άρση των προβλημάτων του, αλλά ταυτόχρονα διαθέτει όρια τα οποία και περιφρουρεί.

Βοηθάμε τους μαθητές μας να αξιοποιήσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους, στοχεύουμε στην υψηλή απόδοσή τους αλλά ταυτόχρονα τιμάμε την προσωπική προσπάθεια όλων, ανεξαρτήτως επίδοσης. Συμβάλλουμε στην καλλιέργεια των δεξιοτήτων και στην ανάπτυξη των ικανοτήτων όλων των μελών της μαθητικής μας κοινότητας.

Το σχολείο μας είναι ένα σχολείο ανοικτό στην κοινωνία. Συνεργαζόμαστε αρμονικά με το Σύλλογο Γονέων και με την Τοπική Αυτοδιοίκηση, την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και όλους τους φορείς που σχετίζονται με την εκπαίδευση και μπορούν να σχετιστούν με την εκπαιδευτική διαδικασία εντός και εκτός Ελλάδας. Υλοποιούμε / συμμετέχουμε σε ποικίλες δράσεις, μαθητικά συνέδρια, μαθητικά φεστιβάλ, σχολικούς διαγωνισμούς και αγώνες και πραγματοποιούμε κάθε είδους εκπαιδευτικές μετακινήσεις προς όφελος μαθητών και εκπαιδευτικών, ενώ παράλληλα στηρίζουμε τον εκπαιδευτικό στις ανάγκες του για επιμόρφωση και εξέλιξη.

Σκοπεύουμε να δημιουργήσαμε συνεργασίες με σχολεία της Ευρώπης και θα επιδιώξουμε την συμμετοχή μας σε προγράμματα Erasmus. Τα προγράμματα Erasmus, όπως επίσης οι επισκέψεις μας σε θεσμικούς φορείς, εθνικούς και διεθνείς, ενισχύουν την εξωστρέφεια του σχολείου μας και προσφέρουν στις μαθήτριες και τους μαθητές πλήθος γνώσεων και ερεθισμάτων.

Το όραμα μας οδηγεί σε αποτελέσματα, γιατί υπάρχει άριστη και δημιουργική συνεργασία μεταξύ όλων των μελών της σχολικής μας κοινότητας.

Η εκπαίδευση είναι το κλειδί για το μέλλον και εμείς, η κοινότητα του 14ου ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης, ζητούμε τη δική σας συνδρομή και την συνεργασία σας ώστε κτίζοντας σχέσεις εμπιστοσύνης θέτουμε διαρκώς νέους στόχους τους οποίους και θα επιτυγχάνουμε.

Βασικός μας γνώμονας είναι οι μαθητές μας και η διατήρηση του χαμόγελου στα πρόσωπα τους, γιατί πιστεύουμε τόσο στην εκπαίδευση του μυαλού όσο και στην χαρά και την ευτυχία των προσώπων.

Σταύρος Ν. Πευκίδης

Κατηγορία Ανακοινώσεις, Πρώτης σελίδας