Ομορφαίνουμε τον χώρο μας, ομορφαίνουμε τις μέρες μας

Τις τελευταίες ώρες της Παρασκευής, 11/02/2022, αντί μαθημάτων πραγματοποιήθηκε μια διαφορετική και πρωτότυπη δράση στον χώρο του σχολείου μας. Οι μαθητές κάθε τμήματος, με την επίβλεψη των καθηγητών, πρώτα καθάρισαν κι έβαψαν όλες τις μουντζούρες που υπήρχαν στους τοίχους των αιθουσών και των διαδρόμων, και στη συνέχεια προχώρησαν σε εικαστικές παρεμβάσεις στο χώρο τους ζωγραφίζοντας, δημιουργώντας κολάζ. Ταυτόχρονα ομάδες μαθητών καθάρισαν από μουντζούρες τα θρανία και τις έδρες.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο μιας πρωτοβουλίας καλλωπισμού του σχολείου (Σύνθεση, Σύνδεση, Δημιουργία). Όλοι οι μαθητές συμμετείχαν με μεγάλη χαρά, προθυμία και ζήλο και συνεργάστηκαν άψογα μεταξύ τους χωρίς να δημιουργηθεί το παραμικρό πρόβλημα. Η εκτίμηση όλων είναι ότι η δράση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Στόχος όλων μας είναι να συνεχιστούν τέτοιου είδους πρωτοβουλίες και δράσεις που αναβαθμίζουν τον χώρο του σχολείου μας και συμβάλλουν στην ανάπτυξη δεξιοτήτων όπως η ομαδικότητα, η συνεργασία, η δημιουργικότητα και η σύσφιξη των δεσμών ανάμεσα στα μέλη της μαθητικής κοινότητας.

Κατηγορία Κοινωνικές