Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Γαλλικό Ινστιτούτο 25/01/2023

Μαθητές και μαθήτριες της Β’ και Γ’ Λυκείου, παρακολούθησαν την Τετάρτη 25/01/2023 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης – ΕΚΕΤΑ, το οποίο ήταν βασισμένο στην έκθεση «1822-1895: Από τον Λουί στον Παστέρ».

Παρουσιάστηκαν στους μαθητές τα σημαντικότερα επιτεύγματα της επιστημονικής έρευνας του διάσημου Γάλλου χημικού και βιολόγου Λουί Παστέρ, που θεωρείται ο πατέρας της μικροβιολογίας και ορισμένες στιγμές της προσωπικής του ζωής.

Η παρουσίαση εστιάστηκε στη σημασία της επιστημονικής του κληρονομιάς και ειδικότερα στη σημασία της όσον αφορά τα εμβόλια που έχουν σώσει αμέτρητες ζωές και την παστερίωση των τροφίμων.

Στη συνέχεια οι μαθητές συμμετείχαν σε εργαστηριακές δραστηριότητες που οργανώθηκαν από επιστήμονες του ΕΚΕΤΑ. Οι μαθητές χρησιμοποίησαν σύγχρονες ογκομετρικές συσκευές (Pipettes), ανάδευσαν διαλύματα με τη χρήση του vortex και χρησιμοποίησαν τη φυγόκεντρο για την προετοιμασία δειγμάτων. Παρατήρησαν στερεές καλλιέργειες βακτηρίων σε τρυβλία Perti. Τέλος είδαν το DNA όπως το βλέπουν οι επιστήμονες στα εργαστήρια τους (Gel Electrophoresis Documentation).

Εντυπώσεις μαθητών: