Εργαστήριο Συμμετοχικού Σχεδιασμού στο 14ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης

Στις 04/11/2022 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας το Εργαστήριο Συμμετοχικού Σχεδιασμού στο Ντεπώ που διοργάνωσε ο Δήμος Θεσσαλονίκης και η Περιβαλλοντική Οργάνωση «Μαμαγαία» με θέμα την ανάπλαση του ιστορικού συγκροτήματος της πρώην «Εταιρείας Τροχιοδρόμων και Ηλεκτροφωτισμού».

Από το σχολείο μας συμμετείχαν μία ομάδα 25 μαθητών όλων των τάξεων και τέσσερις καθηγητές. Από το συστεγαζόμενο γυμνάσιο συμμετείχαν ομάδα μαθητών και κηδεμόνων. Τέλος, συμμετείχαν αντιπρόσωπος της Δημαρχίας και της περιβαλλοντικής οργάνωσης. Μετά από την κατόπτευση περιμετρικά του χώρου που συνορεύει με το σχολικό συγκρότημα, όλοι οι συμμετέχοντες, αφού προηγήθηκε ενημέρωση ειδικών, χωρισμένοι σε ομάδες σχεδίασαν και παρουσίασαν προτάσεις για την ανάπλαση του χώρου με βάση τις ανάγκες και τα «θέλω» τους.

Η συνεργασία ήταν δημιουργική και οι προτάσεις πρωτότυπες και καινοτόμες με σεβασμό στο περιβάλλον και την αειφορία καθώς και τον άνθρωπο. Οι μαθητές, οι γονείς και οι καθηγητές προσέγγισαν ο ένας τον άλλο και αντιλήφθηκαν ότι ως ενεργοί πολίτες μπορούν και οφείλουν να συνδιαμορφώσουν το αστικό τοπίο της γειτονιάς τους.

Η δράση κρίθηκε ιδιαίτερα δημιουργική ως προς τα αποτελέσματά της, τα προτεινόμενα σχέδια ανάπλασης, και εποικοδομητική ως προς την δημιουργία σχέσεων συνεργασίας και κατανόησης μεταξύ των συμμετεχόντων.

Μαθητής της Α’ Λυκείου αναφέρει: «…Η συγκέντρωση στο χώρο εκδηλώσεων (του σχολείου) ήταν το αγαπημένο μου σημείο όπου σχεδιάσαμε σε ομάδες πλάνα για την ανάπλαση του Ντεπώ. Βασικός σκοπός όλων των ομάδων ήταν η κατασκευή ενός Skate park και ενός περιβαλλοντικού χώρου. Με βάση όμως αυτό το πλάνο όλοι ανέπτυξαν κι άλλες ιδέες. Τέλος όλοι παρουσιάσαμε τις ιδέες μας και όλοι είδαμε ότι είχαμε αρκετές κοινές ιδέες. Το πρόγραμμα με ενθουσίασε και μου έδωσε ελπίδα για έναν όμορφο πολυχώρο στο Ντεπώ. Θα ήθελα οι ιδέες μας να υλοποιηθούν ή και έστω να ακουστούν στους αρμόδιους φορείς.».

Μαθητές της Γ΄ Λυκείου περιγράφουν την εμπειρία τους: «Στις 4 Νοεμβρίου το σχολείο μας στάθηκε τυχερό να λάβει μέρος σ’ ένα project της περιβαλλοντικής οργάνωσης Mamagaia. Εκτός από πολυάριθμες πληροφορίες που μάθαμε για το τραμ της πόλης μας, μπήκαμε όλοι, μαθητές και καθηγητές, στην διαδικασία να βρούμε τρόπους να ομορφύνουμε την γειτονιά μας αξιοποιώντας τον χώρο που πριν από κάποια χρόνια ήταν ο κεντρικός σταθμός του τραμ. Προτείναμε όλοι ιδέες και προτάσεις οι οποίες μπορεί να δημιουργήσουν ένα όμορφο και λειτουργικό χώρο που να καλύπτει τις ανάγκες της γειτονιάς μας. Κατά την διάρκεια του project, όλοι, ανεξαρτήτως ηλικίας, είχαμε την διάθεση και την πρόθεση παράγουμε λειτουργικά σχέδια. Ευχόμαστε να πραγματοποιηθούν οι ιδέες μας, να υλοποιηθούν το όνειρο που φτιάξαμε όλοι μαζί.».

Αλλά και κηδεμόνας του γυμνασίου αναφέρει ότι «ευχαριστούμε τις διευθύνσεις των σχολείων, την οργάνωση Mamagaia, τη Διεύθυνση Αστικού Σχεδιασμού του Δήμου Θεσσαλονίκης και τα Υπέροχα, Εμπνευσμένα Παιδιά της Σχολικής μας κοινότητας για την ξεχωριστή εμπειρία της συμμετοχής μας, στον σχεδιασμό του Dépôt!

Μια μέρα γεμάτη συναισθήματα. Νοσταλγικά χρώματα του παρελθόντος ενώθηκαν στην παλέτα του σήμερα με τις ελπιδοφόρες αποχρώσεις του αύριο. Πολλές γενιές μαζί, ζήσαμε το παιχνίδι της αναζήτησης, με οδηγό τη ζωηρή ματιά των παιδιών! Ως μαμά μαθητή του Γυμνασίου, η καλύτερή μου εμπειρία σε αυτόν τον κύκλο φοίτησης.».