Οι νέοι συνομιλούν με την τέχνη του 20ου αιώνα

Στιγμιότυπα από την επίσκεψη στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (MOMus) – Συλλογή Κωστάκη

Στα πλαίσια της δράσης «Οι Νέοι Συνομιλούν με την Τέχνη του 20ου αιώνα», που ανέλαβε ομάδα καθηγητών/τριών του Σχολείου μας, ανατέθηκαν το Δεκέμβριο του 2022 στους μαθητές εργασίες ανάλογα με την επιλογή του καλλιτεχνικού ρεύματος, από μια σειρά καλλιτεχνικών ρευμάτων του 20ου αιώνα, που αφορούσαν τις εικαστικές τέχνες. Οι εργασίες αυτές αφορούσα είτε στοιχεία για το ρεύμα ή (οι περισσότερες) στοιχεία για τους εκπροσώπους του, έργων τους συμπεριλαμβανομένων. Ικανός αριθμός μαθητών/τριών ανταποκρίθηκαν. Οι εργασίες απεστάλησαν με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και διορθώθηκαν.

Παράλληλα και κατά τη διάρκεια των μηνών Δεκεμβρίου – Απριλίου και κάθε δεύτερη Παρασκευή, μετά τη λήξη του προγράμματος, παραδόθηκαν μαθήματα ζωγραφικής από συνάδελφο, μέλος της ομάδας δράσης, αναγνωρισμένο διεθνώς ζωγράφο σε 4-6 μαθητές/τριες του σχολείου, κατά τη διάρκεια 8 συναντήσεων.

Στα πλαίσια της ίδιας δράσης προγραμματίστηκαν και πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις ανά τάξη στο MOMus (Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης – Συλλογή Κωστάκη) στη διάρκεια του Μαρτίου, για την παρακολούθηση της έκθεσης: «Οργανική Τέχνη. Η Πρωτοπορία στο Πέτρογκραντ».

Μια επιλογή εργασιών μαθητών/τριών παρουσιάζεται παρακάτω: