Κλικ! Προστάτεψε τη διαφορετικότητα

Η ομάδα του «Κλικ! Προστάτεψέ το!» αποτελείται από μαθητές όλων των τάξεων και τρεις καθηγήτριες. Λειτούργησε από τον Οκτώβριο έως το τέλος της σχολικής χρονιάς. Συμμετείχε στο σχολικό δίκτυο «Κλικ! Προστάτεψέ το!».

Το θέμα με το οποίο ασχολήθηκε είναι «Η Διαφορετικότητα» και αφορά τη διαφορετικότητα μεταξύ των ανθρώπων και τις ιδιαιτερότητές τους οι οποίες δυστυχώς δημιουργούν προβλήματα αποδοχής.

Οι μαθητές χρησιμοποίησαν τη φωτογραφία ως μέσο έκφρασης. Αποτυπώθηκαν φωτογραφικά τα αρνητικά συναισθήματα που γεννά η έννοια της διαφορετικότητας αλλά και η ομορφιά της ποικιλότητας και του διαφορετικού. Ταυτόχρονα οι μαθητές έγραψαν κείμενα για το θέμα που τους απασχόλησε.

Οι αφίσες που δημιουργήθηκαν από την ομάδα, παρουσιάστηκαν στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου αλλά και σε μαθητές άλλων σχολείων σε ειδική εκδήλωση του δικτύου «Κλικ! Προστάτεψέ το!» στο Βαφοπούλειο.

Επίσης, η ομάδα συμμετείχε με αφίσα φωτογραφιών στην έκθεση του δικτύου στο Βαφοπούλειο. Απονεμήθηκαν δύο έπαινοι, ένας για την αφίσα και ένας για μία συγκεκριμένη φωτογραφία της αφίσας.

Κατηγορία Περιβαλλοντικά