Μενού Κλείσιμο

Ενημέρωση των μαθητών/- τριών της Γ΄ Λυκείου για τη διαχείριση του άγχους στις Πανελλαδικές εξετάσεις

Τη Δευτέρα 22/4 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια ακόμα ενδιαφέρουσα συζήτηση με την ψυχολόγο Αγγελική Ντόκου και με μαθητές της τρίτης Λυκείου γύρω από την διαχείριση του άγχους στις Πανελλαδικές εξετάσεις.

Έγινε μια προσπάθεια να οριστεί τι είναι το άγχος, ο φόβος, η κρίση πανικού και να μελετηθούν οι τρόποι αντίδρασης του σώματος μας στις αντιλαμβανόμενες για εμάς απειλές.  Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η πρόταση της κ. Ντόκου για τις ”πρώτες βοήθειες” που μπορούμε να παρέχουμε στον εαυτό μας και στους άλλους, σε περίπτωση κρίσης πανικού κατά την διάρκεια των εξετάσεων και όχι μόνο.

Για ακόμα μια φορά σημαντικό ζήτημα που αναδύεται είναι η αίσθηση πίεσης, βάρους και ευθύνης που νιώθουν οι μαθητές απέναντι στους εαυτούς τους, και στις προσδοκίες των γονιών τους αλλά και η ”μάχη” που δίνουν με σκέψεις καταστροφοποίησης και πιθανής αποτυχίας.

Ευχαριστούμε την κυρία Ντόκου για την πολύ ενδιαφέρουσα εισήγησή της καθώς και για το ενημερωτικό υλικό που μας ετοίμασε και το οποίο μπορείτε να συμβουλευτείτε στον σύνδεσμο που ακολουθεί.

Κατηγορία Κοινωνικές, Πρώτης σελίδας